středa 25. února 2015

50 Shades of Grey

Myslím si o sobě, že jsem knihomol. Nebo jsem teda byla. BC - before child.
Stávalo se mi, že jsem kvůli čtení zapomněla vystoupit z tramvaje, nebo jsem četla během chůze a do něčeho jsem vrazila.
Takže si o sobě nemyslím, že bych byla tak úplne pitomečková. A přesto jsem četla všechny tři díly 50 shades of grey. Možná za to může polský překlad (ten český je otřesný, zná čeština i jiné slovo než šukat?) a možna fakt, že odjakživa mám v sexu submisivní sklony. Ale mi se ty knihy líbi.
Jistě, klidně by děj mohl skončit v půlce druhého dílu a vtěsnat se do jedné knihy. Ale obecně vzato si myslím, že v té knize je prostě to něco. Nefascinovalo mě to, že si multimilionář nabrnkne nezajímavou studentku. Spíš celý ten příběh v pozadí, proč vlastně Christian Grey dělá to, co dělá. Krušné dětství, adopce, sebedestruktivní sklony vyřešil tím, že se sám stal submisivním vůči starší ženě. Následně pak měl potřebu mít nad ženami moc, ovládat je a trestat, jelikož v nich viděl svou matku. Až když potkal ženu, kterou tolik ovládat nedokázal, do které se navíc zamiloval, změnil svůj přístup. Tohle mi příjde celkem dobře popsaný psychologický vývoj postavy.
Jestlipak se celá kritika padesáti odstínů nezakláda na pouhé domněnce. Kolik kritiků tu knihu doopravdy přečetlo? S podobnou kritikou jsem se kdysi setkavala u Harryho Pottera, a taky nakonec vyšlo najevo, že dotyčný knihy vlastně vůbec nečetl, jen viděl film, pokud vůbec.
Pokud jde o film 50 Shades of Grey - osobně mě nudil. Výběr herců nic moc. Představitelka Any se mi tedy líbila, byla hezky naivní, nesmělá, ale zvídavá. Zato Christian, to je bída. Žádné charisma, divný kudrnatý účes, ještě divnější kudrnaté ochlupení na hrudi. Vážně by se do té role hodil víc Matt Bomer nebo Stephen Amell, to by se člověk mohl koukat aspoň na to tělo :)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.