pondělí 9. března 2015

Italian Haul!

Miluju Itálii! Byla jsem tam už asi 10x, přesně to asi spočítat nedokážu, ale byla jsem v Říme, Orviettu, Assisi, Florencii. A nesčetněkrát jsem lyžovala v italských Alpách.
Miluju italské umění, na výšce jsem si cíleně vybírala přednášky z oboru dějin umění ohledne renesance a baroka, i když to s mým oborem nemělo nic společného. A italské Alpy jsou dle mého nejlepší oblast pro lyžování, ať už je člověk začátečník nebo profík, mají úžasně upravené sjezdovky, super servis a Italové jsoi neuvěřitelně milí, domluvíte se s nimi rukama-nohama, nemají problém s cizinci (narozdíl od Francouzů).

Naposledy jsem byla v městečku Resia, těsně u hranic s Rakouskem, takže se tam mluví spíš německy než italsky (a zajímavé je, že tam nikdo nemá problémy s dvoujazyčnými nápisy). Tohle město se, kromě skvělých sjezdovek, pyšní na příklad velkou přehradou, na které se udržuje rychlobruslařská trasa.


Každá tato návštěva, ať už se týká umění či sportu se ale samozřejmě neobejde bez užívání italského jídla. V každé oblasti, ve které jsem byla, dělají pizzu jinak. Jednou je v "americkém" stylu, se čtyřmi vrstvami sýra, jindy úplně jednoduchá, pouze s parmskou šunkou, mozzarellou a rucolou. Někdy jsou ingredience důmyslně zapečené, jindy jsou zase jen pokládané, hezky čerstvé. Zatím nejlepší pizza, kterou jsem ochutnala, byla s prosciuttem a mascarpone.
Bohužel jsem byla teď nějaký čas o toto požitkářství ochuzena. Moji rodiče ovšem ne, a tak mi vždycky přivezou docela hezkou zásobu.



Tak třeba láhev olivového oleje, ta musí být. Mám sice ještě doma dovezenou z Řecka, ovšem už mi dochází. No a nejlepší ze všeho je ultra hyper mega velké balení italských špaget. Takhle mají balené kdejaké těstoviny. A co by to bylo za Itálií bez parmenzánu. Nesmí chybět i nějaký kus masa. Je zajímavé, že v oblasti Resii nemají klasické prosciutto, ale speck. Nejedná se o klasický špek, co jsem tak pochopila, tento je taky sušený, ale jinak kořeněný, a také je to jiný druh masa.


Určitě stojí za to dovézt si také octy. Ty jsem si přivezla sama už dřív - vinný ocet a balsamico.


A aby toho užívání si lahůdek nebylo málo, chce to ještě bombardino. Ovšem to je nejlepší horké, se šlehačkou a podáváné přímo pod prosluňeným svahem (a klidně si dejte i german knödel).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.