neděle 19. dubna 2015

DIY: Baby room decoration

Když jsme zařizovali pro syna pokojík, věděla jsem, že preferuji jednoduchost. A zároveň stylovost. Aby to nebylo moc infantivní, přeplácané, ale dětské. Hrozně se mi líbil bilý nabýtek v kombinaci s pastelovými barvami. Inspiraci jsem hledala různě, hodně na Pinterestu. Ale bylo to spíš pokukování, neměla jsem od začátku úplně přesnou představu. Původně jsme ani nechtěli kupovat nový nábytek, dětský pokoj totiž částečně slouží i jako úložiště všeho možného, takze kupovat nábytek v jednom stylu by bylo zbytečné. Nakonec to vyšlo tak, že v pokoji je velká skříň a závěsná police BESTA z IKEA, staré police na míru, všechno v bílé barvě. Ještě jsme tedy ještě koupili bílou postýlku v IKEA a nejlepší ze všeho je asi 100 let stará komoda, na které se přebalovalo i mě. Mí rodiče ji zrestaurovali a natřeli na bílo, takže, aniž bychom to plánovali, jednotlivé kusy nábytku spolu ladily.

Pořád ale zbývaly další věci. Jelikož máme starší byt, některé věci by tady potřebovaly opravit, nebo nejlépe vyměnit. V dětském pokoji jsou dvoje staré dveře, které jsme měli v plánu otapetovat. Jak jsem tak nad tím dumala (to víte, doma na mateřské jsem se nudila), projevilo se mé kreativní já, řekla jsem si, že je zkusím nějak zkrášlit. Vytáhla jsem svoje barvy a zbytek barvy z malování bytu, barvou dveře 2x natřela a načrtla si motiv. Není sice úplně z mé hlavy, inspirovala jsem se různými dekoracemi. Jedny dveře jsem vylepšila denním motivem, druhý nočním. To vše ještě v těhotenství.


Když se malý narodil, vyrobila jsem ještě "kolotoč" z origami jeřábů. Návod na skládání se dá najít všude na internetu, udělala jsem celkem 4 z origami papírku, které jsem doma měla a pomocí provázku a špejle je "sestrojila" dohromady. Jeřáb je symbolem dlouhověkosti, moudrosti, duchovního růstu, a také zdraví.


V poslední době jsem ještě přemýšlela nad dekorací nad postýlku, stěna za ní byla taková nudná. Koukala jsem na internet a všechny nalepovací dětské dekorace jsou hrozne kýčovité, nemluvě o šíleně vysoké ceně. Navíc, původní majitel bytu měl asi dost podivný vkus, jelikož na všech stěnách je plastická venkovní omítka, takže lepit se tady toho moc nedá (ani pověsit, třikrát hurá pro panel). Vzpomněla jsem si, že máme doma ještě zbytek barevného pigmentu, který se přidává do bílých barev na zeď. Tenhle pigment dobře vsákne do stěny a nevybledne. Je to vlastně pigment, který jsme použili pro výmalbu dětského pokojíku, takže barevně ladil.


Na jedné z mnoha fotek dětských pokojů, které jsem si kdysi prohlížela, byla jednoduchá dekorace v podobě jména dítěte. Z toho jsem vycházela. Nejdřív jsem si na stěnu nakreslila návrh pomocí tužky a ten pak namalovala malým štětcem na temperové barvy. Je třeba si dát pozor na ředění pigmentu, když bude málo vody, bude se s ním špatně malovat a nevsákne, když bude vody moc, bude barva stékat. Což se stalo i mně. Vyřešila jsem to pak tím, že jsem to jakoby zakomponovala do malby a u písmen udělala smyčky :) zbytek jen dotvořila medvídky a hvězdami, aby nebyl nápis sám.


Takhle se mi pokoj líbí, je takový, dá se říct minimalistický, ale jsou v tom zakomponovány dětské motivy. A dá se do budoucna ještě nějak doladit :). Sice to není úplné takové, jak na inspiračních fotkách, ale to by asi chtělo trochu víc práce, zručnosti a asi i peněz.
3 komentáře:

 1. Když ten trend nálepek začal, líbilo se mi to, ale teď už je to všude a je fakt, že je to většinou pěknej kýč. A vlastnoruční kresbě se nic nevyrovná..úplně ti to závidím. My jsme zatím v malém bytě, že se nám vejde tak tak postýlka do ložnice, ale na podzim chceme stavět, tak se úplně těším, jak se pak na dětským pokojíčku vyřádím:)
  Domi

  OdpovědětVymazat
 2. Pekne lapace prachu jsi vyrobila :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano, ty ctyri male papirky toho prachu toooolik nachytaji. Asi stejne jako kolotoce, plysaky, napisy Love nebo Home, svicky, vosky, krabice... :)

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.