středa 29. dubna 2015

Enjoy the music

... aneb má sbírka vinylových desek.

Je to už pár let (asi 8), co jsem zaznamenala v České Republice takovou jakousi módu sbírání vinylů. Byl kolem toho docela boom. Hodně mých známých je začalo kupovat po bazarech, dokonce i na ebay, nebo si je vozilo ze zahraničí. Jeden můj kamarád si vytvořil opravdu pěknou sbírku, měl třeba Johnyho Cashe nebo třeba i Venom (black metal). V té době jsem si také všimla opětovné propagace nových LP, či desek kapel, které na vinylech nikdy nenahrávaly. Tenhle trend se udržel dodnes a já ho upřímně moc nechápu. Jednak cena takové desky je kolem 800 Kč, což dát za věc, která, řekněme si to na rovinu, bůhví jakou výdrž nemá, je dle mého dost mimo. Je to prostě frajeřina.
Pro mě osobně je sbírání desek hlavně o té atmosféře. Kdysi se hudba nahrávala úplně jinak, vemte si, že zaznamenávání stereofonního zvuku se začalo dělat až v šedesátých letech. Původní záznam hudby má pro mě takový zvláštní šmrnc, proto podle mého na gramodeskách nejlépe zní jazz, soul a klasický rock. Případně klasika. Moderní hudba na gramofonové desce mi osobně připadá trochu... praštěná.

Ačkoli jsem měla kolem sebe spoustu lidí, kteří desky sbírali (a utráceli za ně nemalé částky), u mě to bylo jinak. Spoustu vinylů jsem totiž měla doma ještě po mamce. A tu sbírku jsem si sama postupně rozšířila. Pamatuju si, jak jsme si s mamkou kdysi často na gramofonu hudbu pouštěly spolu, ještě když jsem byla dítě. Měli jsme doma gramofon Tesla MC400 (a dodnes si pamatuju jak mě fascinovala ta zelená tlačítka :D) a k tomu zesilovač JVC s dřevěnýma bednama. Bohužel všechno tohle dnes stojí nefunkční na půdě.
Doma mám nyní mini gramofon Smarton, který jsem si jednou nechala naježit. 


Samozřejmě, že většina "zděděných" desek obsahuje klasickou hudbu, nejvíc asi Chopina, který je u nás v rodině hodně oblíbený. Kromě toho mám po rodičích album The Dark Side of the Moon od Pink Floyd, Ghost in the machine od The Police, nebo třeba Bee Gees a Fleetwood Mac. 


Ve sbírce nesmí chybět i na příklad George Gershwin (osobně mám pocit, že Rapshody i blue je jedna z nejlépe sehnatelných desek u nás:).


Mezi moje velké srdcovky patří alba polských rockových kapel (hlavně Perfect) nebo Vladimír Mišík. 

A samozřejmě, že nemůže chybět klasický rock a folk, ono pouštět si ELO na gramodesce je opravdu nezapomenutelný zážitek.


Nejraději si na deskách pouštím černoškou hudbu. A tyto kousky jsem prostě ve sbírce mít musela. Lionel Richie, Stevie Wonder, Aretha Franklin, Whitney Houston, The Temtations a Jacksons. Miluju je!A tohle je můj největší poklad! Thriller od Michaela Jacksona. Hlavně proto, že mě stál asi 20 Kč :) a to v době, když MJ zemřel a jeho vinylové desky se prodávaly od tří stovek nahoru. Dvojalbum Černá galaxie je už v ČR taková klasika :)A nebyla bych to JÁ, kdybych doma neměla originální Cimrmanovy hrací desky!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.