pátek 10. července 2015

Eff Your Beauty Standards aneb Kašlete na standardy krásy

Jak je již několik let zvykem, na internetu často vznikají různá hnutí, která mají všem ukázat, co je v naší společnosti špatně. A tak se lidé polívají vodou, fotí se s make-upem vytvořenými beďary, ale ve výsledku je to všechno bráno spíš jako sranda a účel se někam ztratí.
Ovšem jsou "akce", které pomáhají. A to hodně. Třeba šíření informací o přirozených porodech. Skupina Hnutí pro nepřirozený porod mi osobně dost pomohla ke konci těhotenství se "uklidnit" a přestat řešit tolik svůj problém, že nemám koule na to, abych rodila doma.

Něco podobného se mnou udělal profil EffYourBeautyStandards na Instagramu. Všimla jsem si, že tohle není v ČR úplně rozšířené, pokud se o tom nějaká zmínka objeví, je to spíš v bulváru. A vlastně se ani nedivím. 

Ryann Hoven neboli Tess Munster

Amerika je země neomezených možností, takže není divu, že se tam může stát modelkou i stopadesátikilová holka. Tess Munster. Holka, které zažívala šikanu, sexuální obtěžování, byla svobodnou matkou a celý život se trápila svou váhou. Nízké sebevědomí, životní traumata a nezapadání do tradičních standardu krásy ji dokopalo k tomu, aby se tomu postavila a ukázala, že i tlustá holka může být krásná. Založila hnutí Eff Your Beauty Standards https://instagram.com/effyourbeautystandards/, které, mimo jiné, pomáhá lidem s PPP. 
Sama sebe nazývá Body Positive Activist, a zde se již dostávám k tomu, co mě na celém hnutí opravdu fascinuje a co mi pomáhá.

Body Positive je totiž něco, co v ČR opravdu chybí. Češi mají obecně problém se sebevědomím a projevuje se to všude. V chování, v oblékání, v přístupu k jiným lidem. U žen je tohle vidět opět u přístupu k přirozenému porodu, nevěří si, nevěří vlastnímu tělu, bojí se, a tak celý porod raději nechají na doktorech.

A všichni jsou naprosto pomatení z kultu hubenosti. Setkala jsem se s mnohými ženami, které jsou úplně posedlé hubeností. Nemusí se jednat přímo o anerotektičky. Pro-ana blogy už docela opadly, teď je IN být fitnesska. Trávit veškerý svůj volný čas ve fitku a dávat všem najevo, jaká jsem frajerka, když vstanu v pět ráno, abych do toho fitka běžela. Měří si procenta tuku v těle a chtějí je snížit, chtějí mít samé svaly. Aniž by jim docházelo, že to není zdravé. Že ženy potřebují tuk (normální obsah tuku v těle ženy je 18-35%), jinak nemůžou mít děti. Často jsou to jsou i normální ženy, které když vidí na fotce hubenou holku, mají z toho pomalu orgasmus. A jsou pak samy ze sebe nešťastné, jelikož ony se nedokážou dokopat k tomu, aby vypadaly takhle taky.

Plus-size modelka Denise Bidot

Protože hubenost je moc. Být hubený znamená být populární a silný. Umíte si něco odepřít, umíte se dokopat ke cvičení. Umíte se ovládat, umíte se omezovat. A to je něco, co je bráno jakožto synonymum pro velkou životní sílu.
Bohužel, často lidem nedochází, kolik žen je hubených, aniž by pro to musely něco dělat. Hubený člověk je často hubený od přírody. Schválně, kolik znáte lidí, co jsou hubení, aniž by pro to museli cokoli dělat, můžou jíst sladkosti, nezdravá jídla, nemusí se hýbat a stejně nepřiberou. Já takových znám mraky. Dokonce znám i takové, kteří by rádi alespoň trochu přibrali a nemůžou.
A kolik znáte hubených lidí, o kterých můžete s jistotou říct, že jsou stoprocentně zdraví? A naopak, když vidíte tlustého člověka, můžete stoprocentně říct, že zdravý není?

Jenomže o tomhle život není. Když se podíváte na člověka, ať už má jakoukoli postavu, nemůžete vědět, co stojí za jeho vzhledem. Jsou to léta dřiny a odříkání? Nebo životní styl, nemoc, genetika, způsob stravování, vegetariánství, potravinové alergie. A co třeba úraz? Můj skorošvagr je sportovec, poloprofesionální fotbalista. Při sportu si zranil koleno, byl na operaci, dlouhé týdny nemohl pomalu ani chodit. Divili byste se, jak šíleně najednou přibral. Hodně lidí, kteří ho neznají, by ho rádi odsoudili jakožto líného budižkničemu, který akorát sedí na zadku a žere.


A o tom cele Eff Your Beauty Standard a Body Positive hnutí je. Neodsuzovat. Nestydět se. Nebát se vylézt ven v bikinách. Nebo v crop topech. Nebýt zalezlý doma a nelibovat si ve své depresi z toho jak vypadám. Jít ven a být šťastný takový, jak jsem.
Nejde jen o postavu. Krása je relativní pojem. Pro někoho je krásná žena ta, která vypadá jako éterická víla, pro jiného holka s tetováním, piercingem v nose a barevným čírem na hlavě.

Bohužel ale, musím říct, že celé toto hnutí má za následek jednu dost ošemetnou věc. A to hnutí "Healthy at every size". Ano, v tomhle hnutí, jako všude jinde, JE spousta ALE. O tom ale chci napsat samostatný článek.

Já osobně jsem tlustá od dětství. Ano, jsem tlustá, vím to o sobě. A ano, jsou chvíle, kdy mám kvůli tomu takové deprese, že mám chuť zalézt pod postel a už nikdy nevylézat. Aby nikdo neviděl, jak ošklivá jsem. Ale řekla jsem si, že toho musím nechat. Na tom, jak vypadám bych neměla stavět svůj život a životní hodnoty. Jistě, snažím se žít zdravě, hýbat se, ale zároveň se nehroutit z toho, kolik vážím a jaké procento tuku ve svým těle mám. Já nejsem číslo. Nejsem rozměr. Jsem žena, matka, manželka, umělkyně.

Proto mě nejvíc ze všechno zaujala Body Positive Yoga. Nebo také Plus size Yoga.
Jógu cvičím s přestávkami již několik let. Ale o tom zase někdy jindy... ;)

Hashtagy, pod kterými lze hnutí dohledat na internetu: 
#IfAndOnlyIfIWantTo 
#honormycurves
#effyourbeautystandards 
#pizzasisters4lyfe 
#rockthecrop 
#healthyisthenewskinny 
#pullingoffacroptop 
#fatbabe 
#bodypositive  
#mybodymyrules
#nobodyshame 
#bodyshaming 
#bodypositivity 
#bootyrevolution 
#celebratemysize
#plusmodelmag

1 komentář:

  1. Skvělý! Díky za článek a propaguj ženy s větší velikostí oblečení!

    OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.