pondělí 13. července 2015

Healthy at Every Size?

... aneb co se stane, když něco myslíte dobře, ale chytnou se toho lidé, kteří vlastně nemyslí.

O tom, že cele hnutí Eff Your Beauty Standards a Body Positive má jedno velké, OBROVSKÉ ALE, jsem se už zmiňovala. Teď bych to ráda probrala trochu víc.Žijeme v ČR, kde spíš než s morbidní obezitou máme problémy s alkoholismem mladistvých. Tlustí lidé jsou u nás vykrmování spíše vepřo-knedlo-zelem než hambáči a colou. Možná proto není zas takový problém u nás potkat osmdesátiletého tlustého důchodce. 
To už na západě tak časté není. V USA a v UK se morbidní obezita rozšiřuje hodně, je to de facto epidemie. Ano, jelikož tohle už není normální, tohle je prostě nemoc. Stejně tak jako extrémně vychrtlé anorektičky jsou nemocné, i morbidně obézní lidé jsou nemocní. A je dobré, že se někteří snaží jim pomoct. Ale stejně jako nejde vyléčit anorektika, který se léčit nechce, u extrémně obézních lidí je to to samé.

Stejně jako s anorexií, s obezitou jdou v ruku v ruce další závažná onemocnění. Onemocnění jater, srdce, cukrovka, nemocné klouby. U lidí, kteří se už ani nedokážou sami pohnout, muže přijít i gangréna.
Takže je jasné, že extrémně obézní lidé prostě nejsou zdraví. I kdyby měli nevím jak pozitivní myšlení.

A to je ten průser. Kromě holek s nadváhou a lehkou obezitou, se kolem hnutí Body Positive začalo rojit spoustu morbidně obézních lidí, kteří si myslí, že jsou se svými 200 kily krásní a zdraví. Tohle je fakt šílenost a dost nebezpečná.

Jistě, je špatné se těmto lidem vysmívat, šikanovat je, nazývat je tlustými, línými praseti, které se nikomu nelíbí a nikdo je nemá rád (ačkoli každý občas potřebuje facku, aby se vzapmatoval). Je to prostě generalizace. Takže, vzhledem k tomu, že hnutí sleduju celkem krátce, nejdřív mě dost mrzel instagramový profil https://instagram.com/hashtag_snacktivist/. Jenomže čím déle to sleduju, tím víc vidím, jak  moc psycho tohle celé může být.

Takto jsem narazila na příklad na tuto ženu - https://instagram.com/thedesertgrape/. Nejdřív jsem si říkala, že je to asi ironický fake profil. Ale není. Co mě dostalo ze všeho nejvíc je to, že se ona žena tituluje "Curvy Yoga Teacher". Takhle, jóga není o hubnutí. A jóga není jen pro hubené, absolutně ohebné lidi. Ale sedět na posteli a snažit se rukama dotknout prstů u nohou - to fakt není jóga.


Healthy at Every Size je proste magořina. Zdravý přístup k vlastnímu tělu je samozřejmě zasazen v hlavě, je o tom, získat si sebevědomí a nestydět se za to, jak vypadám, jen proto, že časáky jsou plné vychrtlých holek. Ale je to i o tom, že když mám rád své tělo, nevadí mi, že nemám míry modelky, ale taky proboha chci, abych vylezla po schodech bez zadýchání, dokázala zvedat v pohodě nákupy, byla ohená, flexibilní a dokázala chodit i na několikahodinové procházky.


5 komentářů:

 1. Tak tohle je dost hrůza. To thedesertgrape snad ani nemůže být pravda? Dokonce jsem o tom zkusila něco najít, ale nezjistila, jestli to je myšleno vážně, pokud jo, tak má ta osoba problém nejen s tělem ale i psychický. Nadváha může být akceptovatelná, pokud člověka neomezuje v normálním životě, ale jak může mít normální život někdo, kdo ji má tak extrémní, že vlastní tělo jí překáží?
  Chápu, že není každému geneticky dáno být hubený, ale udržovat se aspoň v mezích zdravé váhy by snad nemusel být problém, kdyby se chtělo? Zvlášť pokud je člověk mladý a zdravý.
  Mnohdy nějakou dobu trvá zbavit se tloušťky a není to snadné, je mi líto těch, kdo ztloustli třeba kvůli zdravotnímu problému, snaží se zhubnout, ale nedaří se to, ale chlubit se tloušťkou, která je opravdu extrémní, zdraví škodlivá a neestetická a nic s tím nedělat? Nevím, proč by takoví lidé měli být obdivováni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prave ze podobnych profilu clovek na Insta najde hromadu. Nemusi to byt fakt dvestekilove baby, ale treba "jen" stodvacetikilove. Jako treba ta Tess Munster je taky vylozene nemocne obezni, to je jasny. Ale ta aspon dokaze chodit po svych...

   Vymazat
 2. Takže člověk vyžranej z vepřo knedlo zelo je zdravěji vyžranej, protože jediný nezdravý na tom je vlastně to knedlo? Tahle myšlenka mě zaujala. :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ne, ale z vepro knedlo zelo se proste do morbidni obezity nevyzeres. Ne tak jako z mekace ;)

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.