úterý 3. listopadu 2015

Eva Kiedroňová a její propagace nekompetence rodičů

V poslední době je velmi "moderní" tzv. kontaktní rodičovství. Říkám moderní, ale faktem je, že je to něco tak přirozeného, že by o tom člověk vlastně neměl ani moc přemýšlet. Kontaktní rodičovství propaguje nošení dětí v šátku/nosítku, společné spaní, dlouhodobé kojení, a jednoduše řečeno, dopřání dítěti kontaktu s rodiči.Začíná to už v těhotenství, pokračuje při porodu, těsně po něm, ale i v následných letech. Znamená to, že dítě máte pořád u sebe, nenecháváte ho vyřvat a především nasloucháte jeho potřebám. Znamená to, že praktikujete bezplenkovou metodu či naopak nenutíte dítě chodit na nočník, když na to ještě není připravené. Nosíte dítě v šatku a máte jej pořád u prsu, či naopak, pokud se v šátku vzteká, je do něj prostě nedáváte. Ve všem nasloucháte tomu dítěti. Spíte s ním společně, dokud nezačne toužit po vlastním prostoru a je jedno, jestli to je ve dvou letech, nebo ve dvou měsících. A tak jsem třeba já nikdy svoje dítě, když bylo malinké, nenosila ve vertikální poloze, jelikož to nemělo rádo. Jednoduché, ne?

Ne pro všechny.
Bohužel žijeme v posttotalitním státě, kdy je kompetence rodičů stále narušována. Pořád má mnoho rodičů pocit, že není sám o sobě dobrým rodičem a že "odborníci" to vědí lépe. A tak si ženy nechávají porodit své dítě "odborným" nemocničním personálem, nebo platí těžké peníze za to, aby se naučily, jak své dítě správně nosit.

Jedním takovým "oborníkem" je i Eva Kiedroňová. Žena, která ze sebe dělá odborníka prakticky na všechno (v Sama doma radila i ohledně dětské výživy), propaguje sebe samu jakožto znalce známého a oblíbeného i v zahraničí (přitom třeba ve Švýcarsku, kde žije jedna moje známá, a sama dělá kurzy šátkování a BKM, o ní nikdo jakživ neslyšel).

Ona sama propaguje myšlenku, že na rodičovství by se měly pořádat speciální kurzy. To jako vážně?

Moje názory na tuto paní jsou vysoce negativní a to hned z několika důvodů. Na začátek bych ráda citovala názor psycholožky Michaely Mrowetz:

"Nejen podle výzkumů neurovědců, etologů, vývojových psychologů, pediatrů a psychiatrů zabývajících se attachmentem a psychopatologií vztahových vazeb, medicinských zkušeností, ale také z hlediska empirie se jeví doporučení uváděná paní Kiedroňovou jako poškozující, evidentně vycházející z nenahlédnutých kulturně podmíněných separačních a totalitních praktik zeslabujících rodičovské kompetence a s možným negativním dopadem na pevnou láskyplnou vzájemnou vazbu v rodině a také vedoucích k vyhasnutí přirozených instinktů a reflexů dítěte vysílat rodičům signály pro jejich péči – souhra reflexů dítěte a pečujících instinktů rodičů vede k synchronnímu chování obou a k vzájemnému porozumění a péči."

Důležité jsou v tomto případě i názory fyzioterapeutů, které se dá obecně shrnout do věty "dítěti ve vývoji nijak nepomáhejte". Je známo, že dítě by nemělo být v chodítkách, hopsadlech, mělo by chodit bosé či v "barefoot" botách, nemělo by se mu nijak pomáhat ve vývoji třeba tím, že ho budeme držet za ruce (či jakkoli jinak) a učit jej chodit. Ovšem tento názor jaksi paní Kiedroňová, ačkoli si hraje na velkého odborníka, nesdílí.


Velmi "cennou" radu najdete i přímo v její knize:


Dítěti se nemá pomáhat NIJAK. A je jedno do jak sladkých slůvek tu pomoc zaobalíte.

Samostatnou kapitolu představuje její propagace polovysypané peřinky. Docela dlouhou dobu se mi zdálo, že tento zvyk je už přežitek, ale není. Péřová peřinka je v ČR používana hezky dál. Co na tom, že je už dávno dokázáno, že dítě se v ní neuklidňuje proto, že se v ní cítí dobře, ale proto, že se v ní přehřívá. A že vázaní dítěte do peřinky mu brání v jeho přirozenému vývoji. A že pro zabránění příliš častého Moorova reflexu stačí velká bambusová plena, případně zavinovačka Red Castle. Marketing spojený s nejistotou rodičů je prostě mocný. Nemluvě o tom, že ona propaguje používaní peřinky při kojení, čímž de facto odmítá kontakt skin-to-skin, který je při kojení tak důležitý (a pokud žena nekojí, ještě důležitější). Pozn.: dodatek - citace z webu EK:

"Novorozenec je tak slabý a snadno unavitelný, že při namáhavém sání z prsu jenom ocení pohodlí polohy, kterou mu peřinka nabízí. Většina dětí do cca 6-8 týdne věku je sáním tak vyčerpaná, že při kojení usíná. Proto je ideální, když je tak malé dítě při kojení v peřince. Peřinka mu nabízí stabilní teplotu i polohu nejenom při sání, ale i při přehmatech do polohy k odříhnutí a poté uložení do postýlky. Dítě kojené bez peřinky musí nejenže rozdělit svou energii mezi držení končetin i hlavičky u prsu, ale navíc je neustále buzeno a rušeno ze spánku při každém přehmatu či změně polohy v průběhu sání i po nakojení i přesto, že se mu chce bytostně spát. Pak není divu, že se často stává, že dítě usíná u prsu unavené a přitom nedostatečně nasycené. Po odříhnutí a uložení je pak nejenže stále hladové, ale navíc rozhozené z neustálých změn i nepohodlí v postýlce, byť na kvalitní, ale pevné a pro ně tvrdé matraci, na které nemůže usnout ani pohodlně spát. Běžně se pak stává, že maminky kojí za sebou v intervalech kratších než 2 hod., což je čas potřebný k úplnému strávení mléka. V případě spojení natráveného mléka s čerstvým mlékem dochází k chemickým trávicím procesům, které způsobují zvýšenou plynatost, nadýmání a bolesti bříška. A bludný kruh se uzavírá."


"Malé děti přirozeně a instinktivně vědí, jak vyřešit své problémy. Pozorujte chvíli plazící se kojence či batolata, plazí se po kolenou, hrudník mají na zemi a často zaujímají balaásanu. Mnohé děti často řeší touto polohou při spánku nadměrné produkce hlenu. Nejhorší je, že některé matky děti neustále obracejí do polohy na záda a různými přikrývkami a pytli jim znemožňují tuto polohu. (...) Indické děti, vychovávané na zemi a ležící na zemi, mají nádhernou páteř. Ještě jsem neviděl Inda, který by se nedokázat dotknout rukama prstů na nohou."

Ale co, ať si každý dělá se svým dítětem to, co uzná za vhodné, že?

Až na to, že paní Kiedroňová, mimo jiné, propaguje metodu vyloženě ZAKÁZANOU A NEBEZPEČNOU, a to je používaní peřinky v autosedačce!

"A nakonec peřinka je ideálním podkladem pro dítě do cca 3. měsíce věku také do autosedačky. Pak už jenom podle počasí volíme větší či menší založení cípů peřinky pod dítě nebo překrytí dítěte cípy peřinky. Poloha dítěte na peřince mu nabízí i v autosedačce nejenom pohodlnou a symetrickou polohu s rozloženým těžištěm, ale také pocit jistoty, bezpečí a tepla."

V každém návodu u autosedačky se dočtete, že pod pásy autosedačky se nesmí dávat nic, maximálně lehká mikina nebo svetřík. Pásy sedačky musí přesně doléhat na ramena dítěte. Jelikož jsem v tomto odvětví pracovala několik let, tak vím, že když máte spatně zapnuté pasy, může autosedačka nadělat víc škody než užitku. Ovšem toto paní Kiedroňové vůbec nevadí a směle tuto praktiku propaguje dál.


Jen tak mimochodem, ani ta kombinéza není přípustná. Pokud je dítěti v autosedačce zima, je třeba používat speciální deky či fusáky, které mají otvory přizpůsobené pásům.

Jak je vidět, Eva Kiedroňová má opravdu hodně fanoušků a některým rodičům vůbec nepřipadá divné, ze své děti poutají v autosedačce v peřinkách. Asi jim nedochází, že při sebemenším nárazu děti z autosedačky vypadnou.

Zde byla fotografie dvojčat v peřinkách v autosedačkách. Fotografie byla pořízena v třinecké porodnici před několika měsíci a na žádost autorky jsem ji smazala.
(Zajímalo by mě, zda se autorka mezi napadáním alespoň trochu zamyslela nad tím co dělá...)

Eva Kiedroňová také samozřejmě propaguje další skvělý produkt ze své sbírky - péřový polštářek. Asi neslyšela doporučení, že dítěti by se do roka nemělo dávat do postýlky nic, ani plyšáky či deku (samozřejmě zase záleží na zdravotním stavu dítěte), kvůli riziku SIDS. Jak se řeší případná alergie dítěte na peří je už asi ve hvězdách. 

Ale když se něco dobře prodává, proč nad tím přemýšlet? Koneckonců, chodítka se prodávají taky...

Je mi jasné, že tímto článkem budu zase někomu pít krev a dost možná mě tady napadne dcera Evy Kiedroňové, která mě otravovala už i na soukromém FB, když jsem s její matkou jednou vedla diskuzi právě o peřince v autosedačce (a kterou sama paní Kiedroňová smazala po tom, co ji tam víc lidí napsalo, že je to nebezpečné). Dcera za svou matku také hezky lobbuje pod cizími jmény, třeba i na Emiminu. Vzhledem k tomu ale, že její matka na svých kurzech propaguje její porod, který mají natočený a je na něm hezky vidět epidurál, nástřih a další zhovadilosti, jakožto krásný příklad přirozeného porodu, myslím si o tom svoje ;) 

Ženy! Matky! Vykašlete se na nějaké kurzy! Věřte samy sobě, poslouchejte své dítě, noste jej tak, jak mu vyhovuje, k tomu nepotřebujete ovládat nějaké naučené polohy, vaše dítě vám všechno řekne samo! Nenechte se ošálit hezkými slůvky a infantilním vyjadřováním. 

Nakonec bych chtěla ještě říct, že Eva Kiedroňová je na Třinecku populární již dlouho. A byla i v době, kdy jsem byla dítě, a tak se její "učení" dostalo i k mé matce. Ta jej ale odmítala, naopak už tehdy poslouchala víc rady své kamarádky ortopedky, která radila děti co nejvíc nosit a tulit bez peřinky. Musím říct, že v mém okolí jsem jedna z mála, co má v dospělosti názor na výchovu dítěte totožný se svou matkou a nikdy jsme si tak nerozuměly jako teď, co je babičkou. 

"Eva Kiedroňová je přesvědčena, že rodičovství je nejdůležitější poslání v životě lidí, na které by mělo vzniknout seriózní vzdělání. Rodiče by měli nejdříve znát, jak o dítě pečovat a jak si s ním hrát ve prospěch jeho zdraví a v souladu s jeho potřebami, náladou a psychomotorickým vývojem. Vlastní péči je pak potřeba propojit s citem a intuicí." 

Já jsem naopak přesvědčená, že na rodičovství žádné kurzy a školení potřeba nejsou. Ovšem vzhledem k tomu, že první měsíc můj syn spával na mé hrudi a ne na tvrdé podložce, jsem jej nejspíš trvale poškodila... 

Zdroje: Facebook a poradna Michaely Mrowetz 
Facebook a poradna Evy Kiedroňové
Kniha Jóga - krok za krokem (Dr. svámí Gítánanda Giri)
Kniha Něžná náruč rodičů 

54 komentářů:

 1. super článek! Konečně pravda a ne nějaký pitomý nepodložený výmysly nějaký ženský bez patřičnýho vzdělání v oboru! Díky za něj!

  OdpovědětVymazat
 2. Ta baba je přímo nebezpečná.Její doporučení a názory jsou poškozující a na stránkách panuje tvrdá cenzura.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je prave ten problem, ktery v tom vidim. Ale Estvilla taky propaguje kdekdo, jakozto naprosto uzasnout metodu...

   Vymazat
 3. Je neskutečné, jak paní Kiedroňová znejišťuje maminky a jak mají pocit, že její kniha Něžná náruč rodičů je zachránila a pomohla - a když takovou ženu s miminkem sledujete, vidíte, jak je nejistá, odtažitá a nedokáže svoje dítě vůbec "číst"... je to velmi smutné a naprosto nechápu, jak propagaci jejím poškozujícím praktikám může dávat tolik prostoru veřejnoprávní televize. Marky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je ten paradox. Ty zeny nakonec maji v hlave jen to, zda to delaji dobre podle navodu... Vzdy me pobavi argument, ze ten kurz potrebovaly, jelikoz predtim nikdy zadne dite ani nedrzely... Tak jednak, to snad vetsina prvorodicek, a druhak, i kdyby jich drzely 50, to jejich vlastni bude stejne nakonec uplne jine...

   Vymazat
 4. DaVe - Něco ano něco ne. Musím se zastat v jedné věci pí. Kiedroňové. Knížka nám doma hodně pomohla v prvních dnech a měsících. Informace, které novopečený rodič potřebuje tak někde potřebuje získat, když nikdo není v dosahu a mít trochu přehled o tom jak vypadá průměrné dítě. Díky tomu jsme i relativně v čas navštívili specialistu. Dnes šátkuji, barefootujem a úspěšně kojíme a plaveme.
  Druhá knížka nestojí za nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mi jakozto novopecenemu rodici pomohla kniha Fascinujici mysl novorozeneho ditete...

   Vymazat
 5. Krasne napsane sdilim :) a ma dcerka take spavala na me krasne schoulena v klubicku ahjo jak me to chybi :( ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Muj prcek (15m) si ke mne obcas jeste chodi takhle lehnout, ono se to tem detem jeste vraci, uzivam si to :)

   Vymazat
 6. Tleskám a nasdílela jsem. Sepsala jste vše, čím jsem argumentovala zrovna před týdnem, proč vnímám tuto unikátní metodu celosvětově uznávané, jak psalo jedno centrum, za poškozující. Iveta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem rada, ze nejsem jedina, kdo si to mysli :D nejvic me na pani K fascinuje, jak si "stoji za svymi nazory". Vzhledem k tomu, ze vsechny sve komentare maze...

   Vymazat
 7. Ja dekuji za pozitivni ohlasy, vsem ;)

  Jeste bych rada doplnila, ze clanek nema byt utok na rodice, kteri u EK hledali nejakou inspiraci, ackoli jsem pro naslouchani sve intuici. Kazdy si se svym ditetem muze delat co chce. Co mi vadi, je radoby odbornost EK, jeji medialni obraz, propagace a brani penez za de facto poskozujici, az nebezpecne rady. A taky to, ze, tvrdi, ze je v souladu s kontaktnim rodicovstvim, coz proste neni ani omylem a kdyby nemazala vsechno, v cem ji nekdo oponuje, je to i lehce dokladatelne. Viz treba jeji posledni rada ohledne nasilneho nauceni spani ditete v postylce...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu díky za pěkný a pravdivý článek. Jen si dovolím poznámku - myslím, že každý si se "svým" dítětem nemůže dělat, co chce. Lidé by měli vše dělat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
   Před dvěma lety jsem se dostala k videím EK, a z nejistoty se stala úplná panika a pláč, že malého nenosím a nezacházím s ním tak obratně a něžně. Naštěstí mi kamarádka Petra Janoušková (web duverujsveintuici) řekla, ať se na ní vykašlu. Také s ní nesouhlasí. Tak jsem začla důvěřovat své intuici :-D a vše se postupně v dobré obrátilo.
   Hanka Froňková

   Vymazat
 8. Mě tedy tento článek připadá úplně nesmyslný. Ať si EK učí co chce, každý si přece může vybrat dle svého, co chce na svých dětech aplikovat a co ne. Některé věci jsou vytržené z kontextu. Nejsem zastáncem ani EK ani opaku, ale zajímalo by mě, kde na tyhle moudra autor článku přišel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdroje jsou uvedene na konci clanku. Pokud autor komentare ke konci vubec dosel ;)

   Vymazat
 9. Laskavě OKAMŽITĚ smažte fotografie, které nejsou vaše!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S dovolenim si zde fotografii meho syna ponecham ;)

   Vymazat
  2. Fotografii jste zverejnila verejne na FB, patri tedy FB a ne vam ;) ale ze jste to vy, z vlastni dobre vule ji davam pryc ;)

   Vymazat
 10. Mně takhle posloužila Stadelmann a její Zdravé těhotemstcí přirozený porod. A narozdíl od Evky Peřinky to skutečně je mezinárodně uznávaná autorita...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V posttotalitarnich zemich nabyva pojem "mezinarodni" uplne jinych rozmeru ;)

   Vymazat
  2. Ha, to měl bejt koment k 6. listopadu 23:23... Těším se, až tyhle samozvaní odborníci na něco tak jasného, jako je láska, vymizej...

   Vymazat
 11. Hezký den, paní anonymní blogerko, jsem dlouholetou přítelkyní paní Kiedroňové a také Fyzioterapeutka, to co tady píšete jsou nejen blbosti vytažené z kontextu, ale také velmi težkou pomluvou. Uvědomujete si, že za tohle by jste mohla být i udaná za urážku na cti? Doporučuji Vám článek rychle smazat a nejlépe se i omluvit! Samozřejmě můžete mít svůj názor na věc, ale měla by jste respektovat i názory ostatních a nechovat se jak s prominutím závistivá slepice!
  Kantorová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drahá paní fyzioterapeutko, je pěkné, že se zastáváte byznysu své přítelkyně. Mě osobně kniha odpuzuje už jen proto, že ze mě na každé stránce dělá vraha neviňátek. Všechny 'úchopy', které člověku přijdou samy a připadají naprosto přirozené, jsou v knize označeny velkým červeným křížem a nahrazeny jakousi přetechnizovanou gymnastikou. Kniha využívá stejně jako mnoho jiných zaručených receptů na to, jak být nejlepší rodič, hlavně strachu prvomaminek a prvotatínků.

   Kromě toho, že šátky jsou dle knihy fuj a místo nich kniha doporučuje vaky, které jsou dle 'posledních trendů' nebezpečnější a riziko udušení miminka v nich je větší.

   Vymazat
  2. Tak tak, vydelavani na strachu a nejistote rodicu je velmi lukrativni zalezitost, typicka predevsim pro totalitu :)

   Vymazat
 12. Milá paní Kantorová.Pokud jste fyzioterapeutka a zároveň souhlasíte s paní Peřinkou pipinkou možná byste měla přemýšlet o psychiatrické léčbě a zároveň o vrácení diplomu protože pokud hodláte propagovat tohle tak jdete proti poslání oboru který jste vystudovala ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak asi si obe dokazeme predstavit, v jake dobe ten diplom ziskala... Ono je celkem rozdil mezi fyzioterapeutkou a rehabilitacni sestrou...

   Vymazat
 13. A já bych zas zakázal textové průjmy. Paní "bloggerka" má zbytečně rudo před očima a nenávratně ji to poškozuje mozek.
  Nejdřív ji vadí, že je to business s peřinkama, pak že to kazí děti a nakonec ji vadí, že se Kiedroňky někdo zastane. Cítí se jako nekompetentní a řešení spatřuje dělání věcí intuitivně.
  Bude nejspíš absolventem tzv. vysoké školy života, kdy do jejich instinktů byla vnuknuta všelidská znalost, zde konkréně znalost dětského tělíčka. Chudáci doktoři a fyzioterapeuti, ti musí studiu věnovat nejméně pět let vysoké školy a tu si dále celoživotně prohlubovat..to vy nejspíš nemusíte, gratuluji.
  Všem rodičům bych doporučoval si udelat vlastní kritický názor na metody výše zmíněné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud vim, ani pani Kiedronova neni zadna doktorka, a vetsina fyzioterapeutu, kteri promovali po revoluci, s metodami pani Kiedronove nesouhlasi. Dle slovniho spojeni "znalost detskeho telicka", vidim za autorem komentare nejakeho uctivace Ó velke guru Perinky bez vlastniho rozumu. Takze, priste, kdyz budete chtit psat hejty na blogery, zkuste to trosku lip ;)

   Vymazat
 14. Bohužel nemáte pravdu, nejsem uctívačem, disponuji vlastním rozumem i kritickým myšlením. Můj příspevěk není hejt, ale pokus o diskuzi. Mohla byste zde prosím vysvětlit, z čeho vycházíte:
  - Uveďte citaci "vetsiny fyzioterapeutu", kteří se proti metodám EK vymezili. Budou stačit 2-3 zdroje, dohledatelné online. (p. Mrowetz prosím vynechte, to je podobné, jako by se k tomu vyjádřil Tomio Okamura)
  - uveďte Vaší kvalifikaci, zejména ohledně psychomotorického vývoje dětí. Sleduji zde konflikt metod rehabilitační sestry a názorů matky s instinkty, přičemž ta druhá nemůže požívat stejné vážnosti, jako první, bohužel.
  prosím..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pomineme-le fakt, ze pokud neberete intuici matky ve vychove ditete jako naprosto zasadni (cekam, kdy se jeste dozvim, ze potrebuju zdravotni vzdelani k tomu, abych to dite porodila), nema vubec cenu s vami diskutovat, tak zcela jasne opominate to, co je v clanku nejvice zdurazneno, ze pani Kiedronova doporucuje perinky do autosedacek, tedy praktiku zivotne nebezpecnou. Pardon, ale tady jaksi postradam vlastni rozum :D
   A jakepak je vase vzdelani, pane/i anonymni, chm? :)

   Vymazat
  2. No jo, ale jak dlouho nepraktikuje... Měla jsem tu čest osobního setkání s paní EK v jiné záležitosti, než péče o dítě. Jedná se o paní, ktera není nijak přívětiva, je to komerční člověk, obchodnice se strachem rodičů ohledně svých schopností, peníze až na prvním místě. K choditkum a podobným pomůckam- proč je Kanada zakazala a pokutuje i prodej z druhé ruky, pro srandu kralikum?

   Vymazat
  3. Pokud vim, u nas je u choditek napsano, ze je ma clovek pouzivat pouze 20 minut denne... ale kdo tady cte manualy, ze, vsak ty jsou dobre akorat tak na podpaleni v kamnech...

   Vymazat
 15. Ano...sama jsem fyzioterapeutka,ale moje maminka mi p.Kiedronovou a jeji metody nekolikrat predhazovala s tim jak jsem uplne blba a vsechno delam spatne..nebot ted o tom mluvila ODBORNICE v SAMA DOMA ��

  OdpovědětVymazat
 16. Kamarádka mi poslala odkaz na tento článek a první odstavec se mi moc líbil. Pak ale přišla kritika věcí o kterých patrně nic nevíte a sama jste ani nevyzkoušela aby jste je mohla tady popisovat. Já se paní Kiedroňovou neznám, ale její metody (většina) se mi líbila a byla jsem za ně vděčná. Tak třeba zavinovačka pod novorozeně do autosedačky - moje kamarádka tam dávala svým dětem deku! Ta je mnohem horší. Ale výrobci vyrábí ty sedačky (většinu) velmi zlomené a já jsme viděla na dceři že jí to nevyhovuje a že se kroutí, když jsem dala pod zadeček polštářek hned se cítila lépe. Nejsou sedačky pro novorozeňata, je jedna, ve které sedí 5-ti denní miminko až do 13-ti kg! Později na netu jsem objevila novinky jako jsou speciální podložky pro novorozeňata - takže vlastně to stejné ale za moc peněz navíc, ale koupili jsme to. Dříve nic takového však nebylo. Dále pak ten polštářek péřový, sice jej nemáme ale měla jsem možnost si jej osahat a je to jen velmi příjemné změkčení podložky kde dítě leží, je velmi málo naplněný takže hlavička je na něm rovně a leží tak na 2 mm vrstvě peříček, ostatní se rozloží okolo a pomáhají tvarovat hlavičku do kulata a aby nebyla otlačená a šišatá. Nevím co jste si jako představovala? Že to bude polštář naplněný až po okraj peřím jako měly naše prababičky??? O tom nošení dětí to je samostatná kapitola, jestli jste vymyslela lepší návod jak naučit matky (kterým toto prostě p porodu samo přirozeně nedojde) aby své dítě nosily správně a když ještě logicky svou hlavičku neuzvedne tak aby ho nezvedali svisle dolů a nekoukaly jak mu hlava klimbá na strany, tak by jste se neměla navážet do práce a úspěchu někoho jiného. Ano, pokud by jste byla natolik inteligentní a sama přišla se svou účinnější metodou a napsala knihy a stala se úspěšnou tak to je něco jiného! Poslední dobou narážím na několik podobných článků od žen, které tomu velmi málo rozumí, což je patrné i z článku, pletou jablka s hruškami a nejčastěji jsou tak stateční, že se nakonec ani nepodepíší ani neuvedou své vzdělání. Pro mě to je vlastně prázdný článek nikoho o ničem - i když začal velmi pěkně, pak ale patrně závist nebo možná nějaké vyřizování svých účtů oslepila paní autorku. A všechny negativní komentáře si zde můžete smazat anebo je chytře označit jako článek od kamarádky p.Kiedroňové :-) Mohla by jste jít do politiky paní!
  Já neříkám, že souhlasím s Kiedroňovou ve všem, nám třeba nevyhovovalo plavání protože je každé dítě individuální a vyhovuje mu něco jiného, ovšem v mnoha jiných ohledech jsem s ní souhlasila a velmi nám její zaškolená poradkyně pomohla a poradila s problémem, který nastal. A v čekárně jsme čekali s mnoha matkami, jejichž dítě mělo nějakou vývojovou vadu. Například jedna asi roční holčička nepoužívala jednu ruku, vůbec, jako ji neměla, maminka přiznala, že ji špatně nosila a dítě nemělo ve svém zorném poli obě ruce a tím na tu jednu úplně zapomnělo a jako by ji nemělo, prostě ji neviděla a nepoužívala. Mě by nenapadlo, že se může něco takového stát ale během pár cviků a několika sezení ji dali zase do pořádku a takových případů má paní Kiedroňová mraky a určitě ji jeden článek od nějaké patrně bezvýznamné nikoho kdo se ani pod svá slova nepodepíše nerozhodí. :-) Zuzana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do sedacky se nesmi davat nic, co neodpovida bezpecnostnim normam. Kazda lepsi autosedacka, predevsim ty, co maji ADAC, nejakou vlozku pro mensi deti ma a v kazdem navodu k autosedacce se dozvite, ze se hlavne nesmi davat nic pod pasy! Zadna perinka, zadna deka, dokonce ani hrubsi kombineza ci bunda! Pasy maji dolehat na ramena, jinak hrozi nebezpeci, ze pri narazu dite ze sedacky vypadne. Autosedacka neslouzi k tomu, aby v ni dite bylo jako v roztomile kolebce plne nadychaneho peri, ona slouzi k tomu, aby to dite v aute pri naraze melo co nejmensi uraz a pokud mozno prezilo! Jste vubec normalni? Myslim, z jste hlavne ten clanek ani nedocetla, jen jste zacala mudrovat. Protoze na konci pisu, ze k tomu, jak nosit dite, je potreba materska intuice, ne radoby odborne knihy. Ale jiste, pokud nekomu materska intuice schazi (a schazi mu i par inteligencnich bodu k tomu, aby pochopil princip fungovani bezpecnostnich opatreni ve vozidlech), musi si rodicovstvi halt nasprtat, s tim se neda nic delat...

   Vymazat
 17. No s tou peřinkou souhlasím, asi jste ji v ruce neměla. Mám doma vlastní polovysypanou, syn mi jen na matraci ležet nechtěl, kroutil se. Svázaný taky být nechtěl, kdežto dcera to vyžadovala. Každé dítě je jiné, je třeba jen přijít na jeho potřeby. A samozřejmě používat selský rozum! Dcera jinde než postýlce být nechtěla a syn zase spí s námi v posteli a ano na peří. Na umělém polštáři být nechce. Knížky paní K mám doma od sestry, otevřela jsem je, pročetla a vzala si z toho jen něco. Třeba manipulaci s dítětem, kterou mě v porodnici jaksi neučili, vše dělali automaticky rychle. Naučila jsem se to sama. Nehanila bych až tak paní K, i když má své mouchy. Třeba ten vak. Na dceru jsem měla půjčenou klokanku chico, byla v tom 2x, nelíbilo se to ani jedné. Syn skoro od narození v šátku, teď v nosítku. Měla by jste opravdu vážit slova. Někdo nakupuje maso ve velkoobchodech a někdo v masně. Běžte a řekněte jim, že je to špatně (jen příklad!) Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiste ze se diteti v klokance chico nelibilo, kdyz mu to nici zada. Proboha, zenske, premyslejte trochu...

   Vymazat
 18. Koukam, ze si zas nekdo po dlouhe dobe vsiml meho uz skoro zapomenuteho clanku a zase to rozvirilo vody :D, takze znovu, a znovu, a ZNOVU budu opakovat:
  Autosedacka neni kolebka, lehatko ani postylka! Slouzi na prenaseni, na kratkodobe odlozeni, ale hlavne, HLAVNE, slouzi k tomu, aby dite chranila behem narazu pri autonehode!! Proto ma tvary jake ma, protoze ma dite CHRANIT! A to nejen svym tvarem, ale taky pasovym systemem, pasy musi dolehat primo na ramena ditete, jinak jsou tam v podstate na nic!!!

  V porodnici mne neucili manipulovat s ditetem... a proc by to mel nekdo delat?? To jako vazne v dnesni dobe potrebujeme kurzy na vsechno? Nekdo nas musi ucit jak rodit, jak kojit, jak drzet sve dite? Jo, prectu si par knih, prectu si par nazoru, poradim se s zasvecenou osobou... ale proto, abych si uvedomila sve vrozene schopnosti, abych si verila, abych si pripomnela, ze mne NIKDO NEMUSI UCIT JAK MAM RODIT, KRMIT A NOSIT SVE DITE! Protoze i kdybych ja byla chvilkove mimo, tak ME DITE MI SAMO DA NAJEVO CO POTREBUJE!
  Pokud tohle v sobe zena nema, tak ji nepomuzou ani tisice odbornych knih, prenasek, skoleni! Vzdycky bude dal nesebevedoma, nebude verit sobe ani svemu diteti, a uz urcite nebude pouzivat zdravy rozum.

  Kor kdyz je schopna narvat dite do autosedacky s perinkou *facepalm* *spadlazezidle*

  OdpovědětVymazat
 19. Nikdo Vás samozřejmě nenutí chodit na kurzy čehokoliv. Můžete směle opovrhovat veškerým vzděláním. Problém ovšem nastává, když si v textu celkem očividně vymýšlíte.
  Otevřel jsem knihu Rozvíjej se děťátko, ze které kritizujete ukládání dítěte do sedačky v peřince. Nepochybně píšete o obrázku na straně 231, kdy dítě leží v autosedaččce v peřince. Píše se zde: „Nemáme-li zrovna po nakrmení dítěte čas na jeho držení v poloze na odříhnutí, pak nám udělá velkou službu autosedačka, do níž můžeme uložit dítě ve vyvýšení oploze. Dítě je však nutné sledovat.“ Dále se na straně 253 píše „Novorozence do asi třetího měsíce věku pokládáme do sedačky nelépe v peřince...“ Popsaná situace je v kapitole „Polohy ke krmení“. O cestování s dítětem v autosedaččce s peřinkou zde není ani slovo.
  Asi je zbytečné s Vámi dále diskutovat. Přišel čas finálně rozbrat Vaše argumenty:
  1. Většina fyzioterapeutů se proti metodám EK ohradila – LEŽ. Bohužel jste nám neukázala jediného fyzioterapeuta, který to tvrdí.
  2. EK doporučuje cestování v autosedačce v peřince – LEŽ, jak výše uvedeno, peřinka se má používat v případě krmení a odpočinku.
  3. EK bere za své kurzy peníze – PRAVDA, protože je to její práce. Pokud by to dělala zadarmo, měnilo by to situaci?
  Nikdo nepochybuje o Vašich vrozených schopnostech manipulace s dětmi. Lidé pouze reagují na směs subjektivních názorů, polopravd a lží ve Vašem textu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřesnění, jedná se o knihu Něžná náruč rodičů.

   Vymazat
  2. 1. Primo tady v diskuzi takovy fyzioterapeut je. Predcasem se skupina fyzioterapeutu na FB negativne vyjadrovala k jejimu doporuceni hopsadla. Bohuzel to ted nemohu dohledat. To, ze to nikdo netvrdi nijak oficialne, neni dukazem toho, ze proti ni nejsou, ale toho, ze proste Kiedronova neni az takova celebrita, jak o sobe tvrdi, proste je medialne vsem fuk. Takze - pravda.
   2. V knize to neni uplne jednoznacne receno (takze jsem knihu cetla), proto jsem se na to zeptala primo pani Kiedronove. Primo v clanku je scan, ktery doklada, ze pani Kiedronova opravdu doporucuje perinku do autosedacky. Je to scan s diskuze, kdy jsem si s ni psala primo ja i nekolik dalsich lidi. Po tom, co bylo proti jejimu doporuceni vice lidi, svoje komentare smazala, coz ma casto ve zvyku.- opet, pravda.
   3. Mi nevadi, ze si vydelava. Ja jen poukazuju na to, ze na nevedomosti a nizkem sebevedomi se vydelava nejlip ;)

   Subjetivni nazory v clanku samozrejme jsou, je to blog, nikoli magisterska prace! Ale polopravdy ani lzi v clanku nejsou.

   Ted to ale vezmeme z druhe strany, co se obecne pise o Kiedronove?
   - ze je celosvetove uznavanou autorkou inikatni metody - LEŽ. Je znama ve stredni Evrope, obcas se o ni sustne i jine, ale na Zapade Evropy znama neni, pochybuju o tom, ze je zbnama mimo Evropu.
   - autorkou unikatni metody - LEŽ. Unikatni metodu menipulace s kojencem propaguje kdejaky ortoped, projedte si YT.
   - v souladu s jeho psychomotorickym vyvojem - to, co se s ditetem smi nebo nesmi delat, vam povi kazdy alespon prumerne dobry pediatr. Take ortoped ci fyzioterapeut. Ze se nesmi dite posazovat, zvedat za ruce, pomahat ucit chodit (coz v knize Kiedronova naleznete), davat do choditek atd, tohle jsem zjistila z jednoho jedineho clanku od fyziterapeuta, a hlavne diky pouzivani logiky.

   Takze znovu, lzi v clanku nejsou, at uz je jakkoli subjetivne napsany.

   Vase komentare a styl psani me ale dal utvrzuji v tom, ze jste nejaky jeji privrzenec, vubec bych se nedivila, kdybyste byl/a z tymu, ktery ma na starosti jeji FB stranky, zpusob vyjadrovani tomu odpovida ;)


   Vymazat
  3. A jeste k vete "Můžete směle opovrhovat veškerým vzděláním." - No, myslela jsem, ze k tomu neco jeste napisu, ale vlastne nemam co. Ale bavi mne ta arogance. A ta nabubrelost a presvedceni, ze knihy Kiedronove se daji povazovat za jakesi veskere svetove vzdelani :D

   Vymazat
  4. Takže pokud tomu rozumím, opíráte své tvrzení o neznámou skupinu fyzioterapeutů a neexistující komentář na Facebooku a říkáte tomu pravda, zajímavé.
   Vaše osobní invektivy (uctívač apod.) mě přijdou ubohé a většina lidí, co to tady čte, bude souhlasit, protože nemají nic společného s tím, co u Vás kritizuji, a to je totální lajdáctví a vymýšlení si.
   Vaše kritika se nyní zaměřila na to, že p. Kiedroňová o sobě tvrdí, že je slavná a vy jí to nevěříte...OK, to beru, ale s rozvojem dětí to nemá nic společného.
   Ke vzdělání - sama píšete "Vykašlete se na nějaké kurzy! Věřte samy sobě" z čehož jsem usoudil, že budete vědomostmi spíš opovrhovat.
   Vaše pokusy odhadnout, co dělám, jsou úsměvné, ale klidně pokračujte, pokud si myslíte, že s paní Kiedroňovou souhlasí pouze uctívači a admini jejího FB :)

   Vymazat
  5. Ne o neexistujici komentar na FB, ale o celou diskuzi, kterou Kiedronova smazala po tom, co s ni nesouhlasilo vic lidi, coz je pro ni typicke a hodne to o ni vypovida. Koneckoncu, svou radoby osobnost si musi uschovat, co jineho by taky mela? Ono psychopati taky casto nic jineho nez vlastni charisma nemaji...

   Vetsina lidi, co to tady cte, s clankem souhlasim, jedine negativni reakce na tento clanek se objevily budto tady v komentarich (a ty komentare jsou vzdy az "zahadne" stejne), nebo prave na strankach FB. Ne zebych blog a FB brala jako nejaky reprezenativni vzorek, ale s tim uz jste zacal vy ;) Kdy jsem tenhle clanek pred rokema pul psala, sdilelo ho dost lidi, jedina "kritika", ktera se objevila, byla vesmes ta, ze si lidi z nich Kiedronove vzali jen to co potrebuji a zbytek to neresili, proto jim prijde tento clanek jaksi zbytecny. Jinak s clankem vsichni souhlasili. Nyni tenhle clanek nekdo znovuobjevil, odkaz je na FB Anny Kohutove, a - svete div se - opet spise souhlasne komentare. Pamatuju si, ze jedina "oficialni" kritika Kiedronova, na kterou se tehdy zmohla, bylo tvrzeni, ze akorat zavidim a ze jsem sama v zivote nic nedokazala. Velmi inteligentni.
   To, ze je to jen subjetivni clanek a ne prace pro odborny casopis, kazdy apson trochu rozumny clovek pochopi, a presto nekolik odkazu tady mam. Viz treba kniha o joze, ve ktere je cela kapitola o tom, jak je skodlive novorozence zabalovat. Ted jsem si vzpomnela, kdysi davno jsem cetla nejaky dobry clanek o tom, ze deti se v perinkach uklidnuji ne proto, ze je jim to prijemne, ale proto, ze se v nich prehrivaji a tudiz radeji nebreci, kvuli termoregulaci, schvalne ho zkusim najit (pozor, je rozdil mezi zavinovanim do bavlnene ci bambusove latky, a do perinky ci zavinovacky).

   Ad. vzdelani. Ja nevim, jestli to delate naschval, nebo vam nekdo stoji na vedeni, ale nejak nevidim zadnou souvislost s tim, aby zeny verili samy sobe, misto toho aby platily drahe kurzy, a s tim, ze maji davat prednost nevzdelani. Porad dal a dal se utvrzuju v tom, ze jste clanek budto necetl, nebo nepochopil, nebo jste prave jeden z uctivacu a pochopit nechcete. Ja tvrdim, ze kurzy nejsou potrebne na rodicovstvi. To, ze opovrhuji jakymkoli jinym vzdelanim ci dokonce vedomostmi, jsem nikde nenapsala. To je opravdu, ale opravdu smesne, nad timhle tvrzenim se snad ani nejde nejak rozcilovat, protoze to je naprosty nesmysl. Pokud timto zpusobem opravdu uvazujete, neni se cemu divit. A opravdu velice pochybuju o tom, ze disponujete vlastnim rozumem a kritickym myslenim.

   Vymazat
  6. Takze, pod clanek jsem pridala jeste dalsich 5 odkazu, ohledne pevneho zavinovani. A taky jsem nasla clanek o nevhodnosti pouzivani zavinovacek u kojeni, coz Kiedronova taky doporucuje. Hledat a pridavat budu dal, nebojte se ;)

   Vymazat
 20. Při kontrolách v poradně vídám spoustu maminek, které neví, jak miminko správně zvedat a ani když jim miminko dá najevo pláčem, že se mu to nelíbí, nepomůže jim to. Bohužel si myslím, že některé maminky prostě neví, jak zvedat a nosit miminko, prostě nemají tu "správnou" intuici ani selský rozum a nějaká rada by se jim hodila, protože těch miminek se zakloněnou a klimbající hlavičkou je mi skutečně líto..... Božena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, co pisete mne jednak neudivuje a druhak to ani neodporuje tomu, co jsem psala v clanku. Klasicky scenar - tehotna zena, jedna kontrola za druhou, jeden UTZ za druhym,, vysetreni na milion VVV, pokud se prehoupne pres tricitku, automaticky se z ni stava starena a jeji tehotenstvi pomalu rizikove. Pokud nema jiz od sve matky v hlave vstipene, ze porod je naprosto otresna zalezitost, kterou je treba prezit, bude to slychavat od svych kamaradek. Behem porodu ji o tom nasledne presvedci i nemocnicni personal a ona rodi s pocitem, ze vlastne ani sama porodit dite nedokaze. Po tezkem porodu, kdyz ji zdravotnici "zakrachnili", sve dite vidi na 10 minut, pokud vubec, na sestinedeli ji pak vtloukaji do hlavy, ze neumi kojit, prebalovat, koupat, ze kdyz si neni schopna zajit sama do sprchy, tak sve dite na pokoji mit nebude. Prijde domu, cela vystresovana, unavena, frustrovana, bez jakyhkoli rodicovskych kompetenci, dite rve a ona nevi co ma delat. Neveri ani sobe, ani svemu diteti. V takovem pripade se musi tohle vsechno nasprtat. A knihy potrebuje. Otazka je, jestli ji takova kniha vubec pomuze, kdyz jeji nizke sebevedomi je hluboce zakoreneno v ni samotne.
   Nevim, zda jste pediatr, ale pokud ano, je Vase prace matkam poradit a podporit je, ze to, co delaji, delaji dobre, ze sve dite miluji a tim padem musi ony nejlepe vedet, co jejich dite potrebuje. Ne nejake autorka nejake bichle, ktera jejich dite v zivote nevidela.

   Jen tak mimochodem, ja jsem nic z vyse popsaneho nezazila. Uz na pocatku tehotenstvi jsem verila sobe i svemu diteti, chodila jen na nezbytne nutna vysetreni, porodila jsem prirozene behem 3 hodin, bodning i rooming-in byl, na sestinedeli delali vse dle meho prani. Mlezivo jsem mela uz mesic pred porodem, po porodu mleka dost, syn ihned pribral, nemel ani zloutenku, domu jsme sli jeste driv, nez je predepsanych 72h. Jen jiste zdravotni okolnosti mne donutily s kojenim prestat. Takze, at mi prosim nikdo netvrdi, ze to vsechno neni v hlave ;)

   Vymazat
 21. Uf, precetla jsem cely clanek, vsechny komentare a muj pocit z toho celeho je velice smiseny ... Zacatek clanku se mi moc libil, i kdyz jsem absolvovala kurz a cetla clanky EK, vzdy jsem si z toho vzala to, co nam vyhovovalo - tento pristup jsem verila, ze ma i autorka clanku. A to i pres celkem drsne, neodborne a nepresne kritizovani EK. To nejhorsi ale prislo v diskuzi - z reakci zde v diskuzi je zrejme, ze jde o osobni boj pisatelky proti EK. Nevim z jakeho duvodu, ale urcite ji EK lezi v zaludku.
  V clanku je spousta nepresnych a zavadejicich informaci - nikdy jsem neslysela o tom, ze by EK doporucovala pouzivat autosedacku k cestovani s perinkou. Dokonce ve svych knizkach nabada aby se mimo cestu autem pouzivala co nejmene (nekteri rodice jsou schopni v ni nechat deti skoro cely den a pouzivat i jako kolebku a postel). Pro tyto vyjimcne pripady doporucuje dat deti v perince, ne vsak na cestovani autem. Argument o nebezpecenstve teto metody je teda uplne lichy. Co se tyce samotneho zavinovani - EK doporucuje perovou perinku, kterou prodava - bezna obchodni metoda. Zavinovani v prvnich tydnech at uz do latkove - bambusove plenky, red castle, ci rychlozavinovacky je doporucovano bezne i v zahranici. Neni to tedy vubec spatne doppruceni EK. To same co se tyce vseho ostatniho - manipulace, neposazovani, netahani za ruce atd. EK v podstate rika to same co fyzioterapeuti, akurat polidstene a ne tak striktne. A kdyz vidim, jak vetsina rodicu manipuluje s detmi, je mi tech miminek s klimbajici hlavou, visicima rucickama a ppd moc lito. Na to je kniha i kurz EK skvela - pochopit potreby rpzvoje ditete a manipulovat s nim v souladu s jeho potrebami.
  A pokud nekoho rady, kurzy ci knihy znejistuji v jeho rodicovske roli, neni to vina EK, ani knihy ci nekoho jineho - je to pouze psychologicky problem ci nezrelost daneho rodice. A ten rodic by si s tim mel nekam zajit a ne urazet a pomlouvat na internetu ;-)
  Zaverem snad jen, ze s EK nic nemam, ani s jejim businesem. Jsem jen maminka, ktera jeji rady ocenila a ocenuje a o vetsine se presvedcila ze funguji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono se opravdu spatne diskutuje s lidma, co maji problem pprpzumet psanemu textu. V clanku je i primo scan komentare EK, kde primo pise, ze pouzivani perinky v sedacce je stejne jako pouzivani treba kombinezy, a ze to zalezi na tom, jak jsou zapnute popruhy. Tam to primo mate. Nebo vy snad pouzivate kombinezu na doma? Ona ani nevi, ze v autosedacce v aute se nesmi pouzivat ani ta kombineza. Dale tam mate scan, kdy doporucuje hopsadlo, alibisticky zabaleno v tom, ze je to pro dite, ktere uz zacina chodit. Ne, kazdy, KAZDY dobry fyzioterapeut vam rekne, ze hopsadla jsou skodliva a to vzdy. Pod clankem mate plno odkazu.na vice ci mene odborne clanky, ze kterych vychazim, a to, ze vy jste o necem neslysela neznamena, ze to neexistuje. Dost kratkozrake a omezene :)
   Ja to spis vidim tak, ze jste zacala cist clanek s tim, ze to bude neco klasicky sladkeho a tutununackeho o tom, jak je EK super, skvela a ruzova a z cokolady, ale nebylo tomu tak, a clanek jste asi ani nedocetla, spis jen par komentaru :)

   Vymazat
 22. Dobry den,

  absolutně souhlasim s komentářem z 1.listopadu. Pani EK nikomu necpe poznatky z jeji čtyřicetileté praxe. Je jen na Vás, bud si knižku koupíte nebo ne. Mě kniha Rozvíjej se děťátko velmi pomohla jak v manipulaci s miminkem tak i v popsaní vývoji miminka mesíc po mesíci( zrak,sluch,řeč,jemná a hrubá motorika). Něčeho bych si ani nevšimla kdybych si to nepřecetla.
  Ne všechny maminky se dokaží naladit na miminko a pak zbytečně strádá miminko i maminka.
  Neřikám že souhlasím stoprocentně se vším co paní EK píše, ale o tom to přece není. Každý si výtahne co jemu dítetí vyhovuje.
  Paní EK se snaží pomoc a osvětlit jak se miminka vyvíjejí a přijde mi nefér na ní takle útočit.
  Když s tím nesouhlasím ok, ale znehodnocovat nekoho práci mi přijde dětinské.
  Tak třeba napište vy knížku s vašema poznatkama.

  Jana

  OdpovědětVymazat
 23. Ona nema ctyricetiletou raxi proboha, je to obycejna rehabilitacni sestra, jakych jsou mraky, neni to ani fyzioterapeutka! Kdyz uz si vybirate osoby, ktere maji vliv na to, jak se chovate ke svym detem, tak u toho proboha pouzivejte taky mozek. EK nikomu nic necpe, jen pomaha? A proto maze jakekoli naznaky kritiky na svych strankach?
  Mate tady primo screeny, kde tvrdi, ze je perinka do autosedacky v poradku, a vy si dal budete mlit svoje. Holt ano, ne kazdemu byla dana do vinku schopnost samostatneho premysleni, proto nekteri potrebuji osoby jako je EK a bez "odborne" pomoci by si ani nevycistili zuby.
  Ja tento blog uz ani dal nepisu, uz nejaky cas nejsem matka na materske, ale jsem pracujici matka syna s PAS, takze na reseni podobnych kravin uz fakt nemam cas. A sama sobe se smeju, kdyz si na tohle vzpomenu. Vidim ale, ze matek, co maji dost castu cist podobne slataniny jako je Nezna naruc je na svete porad dost. Ja se alespon poucila, ze jestli budu mit nekdy jeste dalsi dite, obloukem se vyhnu debatam o materstvi s zenskymi, co neumi samy porodit a co neumi samy vzit sve dite do naruce. Howgh.

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.